Kalendarz imprez


Oprócz zabytków, okolice nasze obfitują w wiele różnorakich cyklicznych wydarzeń i imprez kulturalnych, o których można zasięgnąć informacji m.in. w:

 

KALENDARZ WYBRANYCH OKOLICZNYCH
IMPREZ I WYDARZEŃ KULTURALNYCH

 

Kiermusy

JARMARK DWORSKIw każdą pierwszą niedziela miesiąca od godz. 10.00.

Turyści uczestniczą w ludowej zabawie, odwiedzają liczne stragany z wyrobami rękodzieła ludowego – rzeźby, hafciarstwa, kowalstwa artystycznego, wikliniarstwa, pisankarstwa. Na stoiskach można zaopatrzyć się w tradycyjne wyroby: wędliny wieprzowe i z dziczyzny, kiełbasy, kaszanki, miody i nalewki, wspaniałe chleby na zakwasie, podlaskie sery, owoce i warzywa, marynaty i przetwory. Można pożywić się pieczoną kiełbaską, kawą lub herbatą, a na bardziej wystawny obiad udać do pobliskiej Karczmy Rzym. 

 


Inne wybrane, w zależności od miesiąca:

IIIVVVIVIIVIIIIX
Tykocin

Dni Mokradeł – spotkania miłośników przyrody i ekologów, wystawy fotografii i pokazy filmów przyrodniczych.

Knyszyn

Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z „Konopielką” – wiosenne kolędowanie to obrzęd występujący jeszcze w połowie ubiegłego wieku na terenach pomiędzy Biebrzą i Narwią oraz dalej na wschód, na Białorusi i Litwie. Kolędowanie odbywało się zawsze w noc z pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych do świtu w Wielki Poniedziałek. Kolędowały grupy młodych mężczyzn (przeważnie kawalerów), którzy odwiedzali domy z życzeniami dla gospodarzy, gospodyń, a najczęściej panien i „paniczów” – bo życzenia, obok gospodarskich, miały głównie charakter życzeń matrymonialnych. Grupy te chodziły po „włóczebnym”, „z konopielką”, śpiewając pieśni o treści przesyconej symboliką magiczną.

Tykocin

Zdobycie Tykocina – obchody rocznicy odbicia Tykocina z roku 1657, upamiętniające walki o Tykocin i twierdzę z czasów potopu szwedzkiego. Celem obchodów jest przede wszystkim upowszechnianie historii i tradycji polskiego oręża. Podczas imprezy widzowie mogą oglądać zrekonstruowany z detalami obóz wojsk Rzeczypospolitej, pokazy walk i musztry, słuchać wykładów o wojskowości a także o dziejach wielokulturowego Podlasia.
Głównym punktem Zdobycia Tykocina jest zawsze inscenizacja bitwy, w której biorą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Ze względu na rozmach, tykocińska impreza bywa też zwana w regionie podlaskim Grunwaldem.

 

Krypno

Rodzinny festyn rekreacyjny połączony z turniejem wsi.

Tykocin

Dni Tykocina – w programie inscenizacje obrzędowe (robienie wianków, tradycyjne śpiewy, ogniska nad rzeką, konkursy), zawody wodne-sportowe, występy zespołów folklorystycznych.
Magia Nocy Świętojańskiej

Knyszyn

Święto Gminy Knyszyn, Targi Haftu i Koronki Regionalnej.

Krypno

Prezentacje tradycji ludowej powiatu monieckiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru

Trzcianne

Dni Trzciannego – festyn rekreacyjno-sportowy „Przegląd Rękodzieła i Twórczości Ludowej Podlasia”

Mońki

Dni Moniek. 

Tykocin

Jarmark Historyczny, tj. jarmark rękodzieła, pokazy rycerskie (salwy armatnie, pojedynki na szable, prezentacja siedemnastowiecznego uzbrojenia szlacheckiego), konkursy rycerskie i plebejskie z cennymi nagrodami (rzut rycerską kolczugą, relaks kmiotka, zerwiłeb, dyby, ciskanie podkową, szkółka szermiercza dla dzieci), a także farsa kostiumowa „Zagłoba swatem” – przedstawienie Tykocińskiego Teatru Amatorskiego oraz stylowa muzyka.

 

Kurowo/Tykocin

(Podlaska) Biesiada Miodowa z prezentacją pasiek, konkursy i degustacje najlepszych potraw z dodatkiem miodu, przejażdżki bryczkami, łódkami „pychówkami” i koncertami plenerowymi.

 

Mońki

Święto Ziemniaka – Kresowy Jarmark Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych. Historia Święta Ziemniaka w Mońkach sięga 1975 roku. Ideą przyświecającą temu przedsięwzięciu jest promocja firm oraz indywidualnych wytwórców produktów tradycyjnych i ekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem kuchni regionalnej. Jarmark mia charakter wystawienniczy, edukacyjny i kulturalny. Uczestniczą w nim producenci z branży rolno – spożywczej, firmy, gospodarstwa rolne prowadzące produkcję ekologiczną, artyści ludowi oraz osoby prowadzące działalność rękodzielniczą.

Krypno

8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – odpust w Sanktuarium Maryjnym.

Trzcianne

Mistrzostwa Polski i Europy w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody – celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Występujące w Dolinie Biebrzy otwarte łąki cechują się walorami przyrodniczymi wyróżniającymi je w skali Europy. Są one miejscem gniazdowania i żerowania rzadkich ptaków w tym drapieżnych. Koszenie łąk zapobiega zarastaniu krzewami i trzciną. Przyczynia się także do ochrony szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych, które w innych częściach kraju można spotkać już bardzo rzadko.

 

Więcej o imprezach na Podlasiu znajdziesz np. na stronach:

Atrakcje Podlasia

Białystok Online

Białystok Subiektywnie