Odgłosy z okolic Morus:

Kalendarz imprez

Oprócz zabytków, okolice nasze obfitują w wiele różnorakich cyklicznych wydarzeń i imprez kulturalnych, o których można zasięgnąć informacji m.in. w:

 

KALENDARZ WYBRANYCH OKOLICZNYCH
IMPREZ I WYDARZEŃ KULTURALNYCH

Kiermusy („Dworek nad Łąkami”)

JARMARK DWORSKIw każdą pierwszą niedziela miesiąca od godz. 10.00. Turyści uczestniczą w ludowej zabawie, odwiedzają liczne stragany z wyrobami rękodzieła ludowego – rzeźby, hafciarstwa, kowalstwa artystycznego, wikliniarstwa, pisankarstwa. Mogą dokonać interesujących zakupów, skosztować pachnącej gróchowki, wiejskiego chleba i innych specjałów kuchni regionalnych przygotowywanych na tę okazję przez karczmę RZYM w Kiermusach. Wszystko przy skocznej muzyce.

LUTY


Tykocin

Dni Mokradeł – spotkania miłośników przyrody i ekologów, wystawy fotografii i pokazy filmów przyrodniczych.

KWIECIEŃ


Knyszyn

Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z „Konopielką” – wiosenne kolędowanie to obrzęd występujący jeszcze w połowie ubiegłego wieku na terenach pomiędzy Biebrzą i Narwią oraz dalej na wschód, na Białorusi i Litwie. Kolędowanie odbywało się zawsze w noc z pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych do świtu w Wielki Poniedziałek. Kolędowały grupy młodych mężczyzn (przeważnie kawalerów), którzy odwiedzali domy z życzeniami dla gospodarzy, gospodyń, a najczęściej panien i "paniczów" – bo życzenia, obok gospodarskich, miały głównie charakter życzeń matrymonialnych. Grupy te chodziły po "włóczebnym", "z konopielką", śpiewając pieśni o treści przesyconej symboliką magiczną.

MAJ


Tykocin

Zdobycie Tykocina – obchody odbicia Tykocina z roku 1657. Upamiętnia walki o Tykocin i twierdzę z czasów potopu szwedzkiego. Jej celem jest przede wszystkim upowszechnianie historii i tradycji polskiego oręża. Podczas imprezy widzowie mogą oglądać zrekonstruowany z detalami obóz wojsk Rzeczypospolitej, pokazy walk i musztry, słuchać wykładów o wojskowości a także o dziejach wielokulturowego Podlasia. Głównym punktem Zdobycia Tykocina jest zawsze inscenizacja bitwy, w której biorą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Ze względu na rozmach, tykocińska impreza bywa też zwana w regionie podlaskim Grunwaldem.

Krypno

Rodzinny festyn rekreacyjny połączony z turniejem wsi.

CZERWIEC


Tykocin

Dni Tykocina – w programie inscenizacje obrzędowe (robienie wianków, tradycyjne śpiewy, ogniska nad rzeką, konkursy), zawody wodne-sportowe, występy zespołów folklorystycznych.
Magia Nocy Świętojańskiej

Knyszyn

Święto Gminy Knyszyn, Targi Haftu i Koronki Regionalnej.

LIPIEC


Krypno

Prezentacje tradycji ludowej powiatu monieckiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru

Trzcianne

Dni Trzciannego – festyn rekreacyjno-sportowy „Przegląd Rękodzieła i Twórczości Ludowej Podlasia”

Mońki

Dni Moniek.

SIERPIEŃ


Tykocin

Jarmark Historyczny, tj. jarmark rękodzieła, pokazy rycerskie (salwy armatnie, pojedynki na szable, prezentacja siedemnastowiecznego uzbrojenia szlacheckiego), konkursy rycerskie i plebejskie z cennymi nagrodami (rzut rycerską kolczugą, relaks kmiotka, zerwiłeb, dyby, ciskanie podkową, szkółka szermiercza dla dzieci), a także farsa kostiumowa "Zagłoba swatem" – przedstawienie Tykocińskiego Teatru Amatorskiego oraz stylowa muzyka.

Kurowo

Podlaska Biesiada Miodowa z prezentacją pasiek, konkursy i degustacje najlepszych potraw z dodatkiem miodu, przejażdżki bryczkami, łódkami "pychówkami" i koncertami plenerowymi.

Mońki

Święto Ziemniaka – Kresowy Jarmark Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych. Historia Święta Ziemniaka w Mońkach sięga 1975 roku. Ideą przyświecającą temu przedsięwzięciu jest promocja firm oraz indywidualnych wytwórców produktów tradycyjnych i ekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem kuchni regionalnej. Jarmark mia charakter wystawienniczy, edukacyjny i kulturalny. Uczestniczą w nim producenci z branży rolno – spożywczej, firmy, gospodarstwa rolne prowadzące produkcję ekologiczną, artyści ludowi oraz osoby prowadzące działalność rękodzielniczą.

WRZESIEŃ


Krypno

8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – odpust w Sanktuarium Maryjnym.

Trzcianne

Mistrzostwa Polski i Europy w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody – celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Występujące w Dolinie Biebrzy otwarte łąki cechują się walorami przyrodniczymi wyróżniającymi je w skali Europy. Są one miejscem gniazdowania i żerowania rzadkich ptaków w tym drapieżnych. Koszenie łąk zapobiega zarastaniu krzewami i trzciną. Przyczynia się także do ochrony szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych, które w innych częściach kraju można spotkać już bardzo rzadko.