Kontakt
Coś dla relaksu...

Warto zobaczyć

 

Poniżej wybrane propozycje miejsc, które warto odwiedzić, będąc w okolicy.

Muzeum Włodzimierza Puchalskiego w Morusach

Zakupioną w 1968 roku i wyremontowaną 200-letnią chatę Włodzimierz Puchalski traktował jako swoją letnią bazę wypadową w nadnarwiańskie rozlewiska, do naturalnego rezerwatu dzikiego ptactwa wodnego i błotnego, a także nad Biebrzę, do żeremi bobrowych w szuwarach jeziora Wigry, oraz do Puszczy Białowieskiej. Obecnie cała chata stanowi małe muzeum poświęcone Jego pamięci.

Galerię zdjęć »

Tykocin – podlaska perła baroku

Położone na lewym brzegu rzeki Narew pobliskie miasteczko Tykocin – jedno z najstarszych w Polsce – było niegdyś pograniczną twierdzą, strzegącą Mazowsza przed najazdami Jaćwingów i Litwinów. Prawa miejskie nadano mu roku 1425. Pod panowaniem Litwy zamieszkiwała tu szlachta i chłopi. Od roku 1522 zaczęli tu osiedlać się masowo Żydzi, którzy postawili tu swoje synagogi. W roku 1569 miasteczko przeszło pod panowanie Zygmunta Augusta i zostało przyłączone do Korony. W uznaniu zasług dla Rzeczpospolitej i króla, w roku 1661 dobra tykocińskie przekazane zostały w ręce hetmana Stefana Czarnieckiego, który uczynił je posagiem dla córki i w ten sposób po jej ślubie przeszły w ręce rodu Branickich. Wiek XVIII był okresem, kiedy to Jan Klemens, ostatni z Branickich, przebudował Tykocin na styl barokowy.

Dla wygody zainteresowanych zwiedzaniem Tykocina, na planie obok zaznaczono lokalizację najsłynniejszych zabytków.

Zdjęcia i filmy »

Pentowo – Europejska Wieś Bociana

W odległości ok. 2 km na zachód od Tykocina leży Pentowo. To zaledwie jedno gospodarstwo, na które składa się ponad 100-letni szlachecki dwór, ale to białe bociany są prawdziwą atrakcją. Można je podziwiać z wielu wież widokowych. W chwili obecnej na terenie gospodarstwa jest ponad 25 gniazd. Pentowo jest jedną z najliczniejszych kolonii lęgowych bociana białego w Polsce i z tego względu Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody (EURONATUR) uhonorowała wieś tytułem Europejskiej Wsi Bocianiej. Więcej…

 

Strony: 1 2 3